Ferie zimowe 2022 Sprawdź ofertę
Sprawdź ofertę na półkolonie 2022 Zobacz
Skontaktuj się z nami w celu dogrania terminu! Idź
  • Strona główna
  • Ferie zimowe 2022
  • Oferta
    • Przedszkola
    • Szkoły
    • Firmy Eventowe oraz Firmy
    • Dodatkowe
  • Galeria
  • Blog
  • Kontakt
Powrót do poprzedniej strony
Strona główna Warsztaty dla dzieci

Początek roku szkolnego

Warsztaty dla dzieci

Początek roku szkolnego

27 sierpnia, 2021 / 2375

Jak dobrze zacząć rok szkolny? Jakie zajęcia dodatkowe wybrać?

Na rozpoczęcie roku szkolnego jedni czekają z utęsknieniem, inni wolą o nim nie myśleć. Niezależnie jednak od podejścia, warto powoli zacząć się do niego przygotowywać, w końcu jaki start, takie będzie rozstrzygnięcie. Nad czym warto się zastanowić przed rozpoczęciem roku szkolnego?


Nie zostawiaj nic na ostatnią chwilę

Chociaż wakacje dla wielu mogłyby trwać w nieskończoność, to edukacja też jest dla nas ważna. Stres związany z nieprzygotowaniem, na pewno nie pomoże dzieciom w sprawnym rozpoczęciu kolejnej klasy, dlatego warto przeznaczyć chociaż jeden dzień przed rozpoczęciem września, na zakupy. Choć obecnie szkoły podstawowe zapewniają większość podręczników, to wcześniej warto sprawdzić, które z nich je są zapewniane przez szkołę i zaopatrzyć się w nie odpowiednio wcześniej. W czasie takich zakupów warto też skompletować wyprawkę. Jeśli to konieczne, kupić nowy plecak czy piórnik, nowe kredki, ołówki i długopisy — krótko mówiąc wszystko to, czego na co dzień używa się w szkole.

Zajęcia dodatkowe — czy są konieczne?

Jak sama nazwa wskazuje, są to zajęcia, na które dzieci nie muszą chodzić Jeśli jednak zdecydujemy się na wysłanie dziecka na takie dodatkowe godziny zajęć, warto zorientować się, które będą dla niego najlepsze. Czym kierować się przy wyborze? Przede wszystkim, zdaniem samego zainteresowanego. Nie wyjdzie z tego nic ciekawego, jeśli dany uczeń, nie będzie chętny do współpracy. Są oczywiście takie zajęcia, które mogą być przydatne dziecku, a niekoniecznie będą w kręgu jego zainteresowań. Zaliczyć można do nich na przykład zajęcia u logopedy czy gimnastykę korekcyjną.

W pozostałych przypadkach warto jednak wybierać pod kątem uzdolnień i zainteresowań dzieci, bo w ten sposób umożliwimy im rozwój dostosowany do ich potrzeb. Najczęściej szkoły oferują takie zajęcia dodatkowe jak:

  • SKS (Szkolny Klub Sportowy),
  • zajęcia plastyczne lub techniczne,
  • chór oraz zajęcia muzyczne,
  • zajęcia taneczne,
  • języki obce
  • zajęcia z robotyki.

Wybór zależy od szkoły, gdyż każda placówka oferuje inne zajęcia. Jeśli nie oferuje ona interesujących nas zajęć, można skorzystać z oferty Młodzieżowych Domów Kultury lub im podobnych instytucji. Zazwyczaj zajęcia dostosowane są tam dodatkowo do wieku dzieci, a grupy zazwyczaj nie przekraczają kilkunastu osób.

Przygotuj umysł na nowe wyzwania!

Zdobywanie wiedzy to dla naszego mózgu duże wyzwanie, dlatego warto zapoznać się ze sposobami na ułatwienie sobie nauki. W wielu miejscach można znaleźć różne porady na temat tego, jak skutecznie się uczyć i do tego, cos z tego wynieść. Metoda zdać — zakuć — zapomnieć jest już dawno przereklamowana i do niczego nie prowadzi. Istnieje  wiele innych sposobów na wspieranie dzieci i młodzieży w zrównoważonym rozwoju i zdobywaniu wiedzy. Warto tutaj na pewno wspomnieć o takim modelu nauczania jak STEAM, który pozwala kształcić dzieci na wielu płaszczyznach. Jest to sposób edukacji szyty na miarę naszych czasów. Więcej informacji znajdziecie w poprzednim artykule [tutaj link].

Nawyki kluczem do sukcesu

Rok szkolny jest dość monotonny — przez pięć dni w tygodniu uczniowie siedzą w szkole, a co tydzień zajęcia się powtarzają. Może się to wydawać nudne, ale pozwala na zbudowanie pewnych nawyków i przyzwyczajeń. Tak, jak każdego dnia trzeba wstać o konkretnej godzinie, by zdążyć na zajęcia, tak samo można rozplanować sobie czas po szkole. Przykładowo, po powrocie ze szkoły można ustalić sobie pół godziny na odpoczynek, a później, godzinę bądź dwie, odrabiania zadań. Taka organizacja pozwoli na to, by zawsze być przygotowanym na kolejne dni, a do tego, zadania nie będą się nawarstwiały, co sprawi, że weekend będzie można spędzić na przyjemnościach, a nie na całodniowym odrabianiu zadań.

Niezależnie od tego, jakie są nasze sposoby na rozpoczęcie roku szkolnego, warto pamiętać o zaplanowaniu czasu na odpoczynek. Może to być słuchanie muzyki, drzemka czy spacer z psem, jednak jest to bardzo ważny element każdego dnie. Nasz mózg musi być wypoczęty, by prawidłowo działać, a po intensywnym dniu w szkole, możemy potrzebować małego resetu.

Tags: robotyka dla dzieci, steam, warsztaty dla dzieci, Wrocław
Udostępnij wpis
FLL – First Lego League
Jak się efektywnie uczyć?

Powiązane wpisy

Warsztaty dla dzieci
Czytaj dalej

Dlaczego dzieci potrzebują pozytywnej rywalizacji?

  Rywalizacja z zasady nie kojarzy nam się z czymś, co dobrze wpływa na rozwój młodego człowieka. Staramy się unikać sytuacji, w których negatywne czynniki... Czytaj dalej
Warsztaty dla dzieci
Czytaj dalej

Jak się efektywnie uczyć?

Jak się efektywnie uczyć? Uczymy się całe życie, co więcej, bardzo często robimy to podświadomie, a to dlatego, że nasz mózg przyswaja różne informacje nawet... Czytaj dalej
Warsztaty dla dzieci
Czytaj dalej

FLL – First Lego League

W ostatnim wpisie wspominaliśmy o kompetencjach STEAM. Jeżeli ktoś jeszcze go nie czytał bardzo zachęcam do zapoznania się, gdyż ten wpis będzie bardzo mocno powiązany... Czytaj dalej
Warsztaty dla dzieci
Czytaj dalej

STEAM – Kreatywne warsztaty dla dzieci

 STEAM – z [ang] para wodna? A może to jest skrót od pierwszych liter angielskich słów? Science Technology Engineering Art Mathematics lub Applied Mathematic STEAM... Czytaj dalej
Robotyka dla dzieci
Czytaj dalej

Robotyka dla dzieci – semestr zimowy 2021/2022

Robotyka dla dzieci - Przed nami wakacje, czas relaksu, a nasze działania skupiamy już na wrześniu. To moment, kiedy zaczynamy kolejny rok szkolno-przedszkolny 2021/2022 oraz spotkania... Czytaj dalej

Możliwość dodawania komentarzy jest niedostępna

Strona Główna Oferta Galeria Kontakt

© Edu4Kids 2021